Natalia Oreiro famous celebrity
Navigation
» Home page
Information
» Basic information
Photogallery
» Photogallery
» Images
» Photos
» XXX photos
Links
» Links
Languages
» Česká verzeČesky
» English version of this celebrity siteEnglish

Natalia Oreiro

Natalia Oreiro photo


Natalia Marisa Oreiro Iglesias Poggio Bourié (born May 19, 1977 in Montevideo, Uruguay) is a popular Latin Grammy-nominated Uruguayan singer and actress that developed most of her career in Argentina.

Biography

She studied drama at age eight and at twelve she auditioned for advertisements. During her teens she acted in more than 30 television commercials for such trade marks as Coca Cola, Pepsi and Johnson & Johnson. At the age of 16 she moved to Argentina to work there and unleash her ambition to be a star. She worked as an MTV VJ and, in 1995, she landed a role in the soap opera Dulce Ana. She was then cast in the TV series 90-60-90 modelos (1996) and next in Ricos y famosos (1997) (playing Valeria), which received attention throughout Argentina and abroad. Next, she participated in the Argentinian blockbuster Un Argentino en New York (1998), in which she played as an ambitious teenager who wants to reach musical stardom. There was irony in this role, because after the movie, Natalia lauched her first album, Natalia Oreiro and the single "Cambio dolor" became the opening theme for her next acting project, the prime time show Muñeca Brava (1998-1999), which was an every-afternoon-smash-hit during its run in Argentina, Europe countries in the Middle East. Her album was sold in those countries as well. For her performance in Muñeca Brava, Natalia was nominated twice (1998 and 1999) for a Martín Fierro Award as best actress in a leading role. On January 2000, Natalia was named "Celebrity of the Year" by E! Entertainment Television. She became an especially popular star in Russia due to the major success of Muñeca brava in that country and was even invited to star in a Russian telenovela.

She pursued her music career with the next album Tu Veneno and presentations in "Gala de la Hispanidad", "Gala de Murcia" (both in Spain) and "Festival de la Calle 8" in Miami. Her most important appearance was in the prestigious Latin television show Sábado Gigante Internacional, hosted by Don Francisco. Natalia's mayor achievement at this time was her music performance in Chile at the Viña del Mar Festival 2000, for which she was crowned Queen of that event. The album scored a Latin Grammy nomination for Best Pop Female Vocal Album, but lost to Christina Aguilera's Mi Reflejo.

On December 31, 2001, she married boyfriend Ricardo Mollo, in Fernando de Noronha. Mollo is the leader of Argentinian rock band "Divididos". Her third album, Turmalina, was released in 2002 along with her new telenovela "Kachorra". In 2006 she joined the cast of the smash hit telenovela "Sos mi vida" along with her "Muñeca brava" co-star Facundo Arana. Her fourth album was supposed to released on 2006 but the production of "Sos mi vida" went until December 2006 due the success in Argentina so it will be released towards the end of 2007. For now the album is still untitled.

(Wikipedia.org)
Natalia Oreiro picture

Několik fórů na závěr. Vtip Nespravedlnost: Hokejista se vrátí domů ze zápasu a zuří: „Dal jsem gól a ještě mě za to vyloučili do konce utkání!” „To snad není možné!” spráskne ruce žena. „A proč tě vůbec vyloučili?” „Protože jsem ten gól dal helmou rozhodčího, kterou jsem mu před tím shodou okolností hokejkou sestřelil s hlavy!”

Hokejista se vrátí domů ze zápasu a zuří: „Dal jsem gól a ještě mě za to vyloučili do konce utkání!” „To snad není možné!” spráskne ruce žena. „A proč tě vůbec vyloučili?” „Protože jsem ten gól dal helmou rozhodčího, kterou jsem mu před tím shodou okolností hokejkou sestřelil s hlavy!”

Mladý, pětadvacetiletý Žid si přisedne v rychlíku ke staršímu pánovi, rovněž Židovi. Po několika minutách jízdy se mladý Žid zeptá staršího: "Kolik je hodin?" Starší Žid mlčí a neodpovídá. Mladý Žid si pomyslí: "Zřejmě cizinec." Zopakuje svou otázku německy, anglicky, francouzsky a v jidiš. Ale starší Žid na nic nereaguje. Těsně před cílovou stanicí vstoupí do vagónu průvodčí a oznámí: "Blíží se konečná, budeme vystupovat." Starší Žid povídá: "Děkuji, pane průvodčí." Mladý Žid se rozhořčeně obrátí na staršího: "Se mnou, člověkem stejné víry nekomunikujete, a s průvodčím ano?" Starší Žid klidně odpoví: "Podívejte, mladý muži. Vy jste se mě zeptal, kolik je hodin. Kdybych vám odpověděl, zeptal byste se mě, kam jedu. Oba víme, kde tento vlak končí, tak byste to hned uhodl. A určitě byste se chtěl u mě ubytovat na noc. A vzhledem k tomu, ze mám doma hezkou dceru, určitě byste si s ní chtěl něco začít. A uznejte sám: můžu já dát svou jedinou dceru Židovi, který v pětadvaceti letech nemá své vlastní hodinky?"

Přijde na útvar zpráva, že vojínovi Novákovi zemřel otec. Důstojník si říká, že mu to musí říct nějak taktně, a tak svolá celou jednotku, postaví je všechny do haptáku a praví: "Vojíni, kteří mají otce, tři kroky vpřed! Kam se sakra cpete, Novák?!"

Jo Nesbo

Jo Nesbo je norský spisovatel, novinář, scénárista a hudebník.Nesbo se narodil 29. března 1960 v norském hlavním městě. Otec byl vášnivým čtenářem, matka pracovala jako knihovnice, a tak se není co divit, že k literatuře tíhl již od dětství. Má dva bratry, dětství prožil v městečku...

Jakub Kulhánek

Jakub Kulhánek je český politik, v roce 2021 působil jako ministr zahraničních věcí ČR.Je členem ČSSD. Vystudoval Fakultu sociální věd Univerzity Karlovy a studoval také v USA. Po studiích začal pracoval jako analytik se zaměřením na středoevropský a postsovětský region.Do politiky...

Petr Mrázek

Petr Mrázek je český profesionální hokejový brankář. Narodil se v Ostravě, kde také započal profesionální kariéru v extraligovém klubu HC Vítkovice Steel v sezoně 2007/2008. Petr Mrázek obdržel v roce 2009 nabídku ze severoamerické soutěže OHL (Ontario Hockey League) od týmu...